dicer - świat gier planszowych: Instrukcje w pigułce



piątek, 11 grudnia 2015

Instrukcje w pigułce



Ogromna liczba instrukcji do gier planszowych i karcianych dostępnych w internecie – zarówno w formie wideo jak i pisanej – to doskonały przykład na to, że każdy pasjonat może przekazywać swoją wiedzę innym i wcale nie musi być specjalistą. Nie wszystkim się to jednak dobrze udaje, a jak wiemy po sobie, najbardziej nie lubimy być wprowadzani w błąd kiedy szukamy pomocy. Jaki jest zatem złoty środek na sukces video instrukcji?

Gdzie w tym jest sens?

Jeśli jesteś graczem planszówek bądź karcianek, z pewnością przyszło Ci niejednokrotnie zmagać się z instrukcją dołączoną do gry. Często długie, napisane drobnym druczkiem zeszyty, wymagają od swojego czytelnika niemałego trudu. Niekiedy, niecierpliwi gracze potrafią zrezygnować z gry, gdyż załączona do niej instrukcja nie jest dla nich wystarczająco jasna. W tej sytuacji warto sięgnąć po gotowe już filmy, których autorzy po prostu rozstawiają całą planszę, wykładają na nią wszystkie komponenty z pudełka, po czym krok po kroku wyjaśniają z czym mają do czynienia. Teraz, zamiast godziny, bądź dwóch, poświęconych na „przebrnięcie” przez często bardzo rozbudowaną treść, w ciągu 20 – bądź też mniej - minut mamy ogląd na całość wybranego przez nas tytułu. Z opcji instrukcji wideo korzystają chętnie nie tylko „niedzielni gracze”, ale także i ci, którzy swoją przygodę z planszówkami oraz karciankami rozpoczęli już dawno temu.



Dwie drogi, jeden cel

Najważniejszym aspektem dla odbiorcy treści jest głównie przedstawienie zasad danego tytułu oraz możliwość rozwiania licznych wątpliwości wiążących się z się z sięgnięciem po konkretną grę. Wiadomo bowiem, że jeśli nie jesteś do końca przekonany lub jesteś trochę zniesmaczony pierwszym wrażeniem gry, Twoje zdanie o niej może uratować jedynie 30- sekundowe, super wprowadzenie w jej klimat. Dotyczy to zarówno treści zawartch w drukowanej instrukcji, jak i w materiale wideo. Należy też pamiętać o tym, że choć są to dwie różne drogi przekazania inforacji, nie wykluczają się wzajemnie, a wręcz przeciwnie, prowadzą gracza do tego samego celu – sięgnięcie po grę. W zależności więc od tego, jaki przekaz woli potencjalny gracz, drugą drogę zawsze traktujemy jako uzupełnienie zdobytych informacji. Wiadomo przecież, że w trakcie gry warto mieć otwartą instrukcję, a wideo pomoże nam zapoznać się z ogółem i mechaniką.

https://wikivid.eu/pl/strona-vids/920/neuroshima-hex-sarash

- Dziś ponad 90% tytułów gier planszowych oraz karcianych ma udostępnione instrukcje w formie PDF w internecie, a aż 60% z nich przetłumaczone są na język polski. W ten sposób wydawnictwa chcą ułatwić swoim graczom dostęp do swoich tytulów i zachęcić ich do sięgnięcia po nie. - przyznaje Bartek, który tworzył instrukcje wideo gier między innymi dla Wydawnictwa Portal. - Jednakże, w przypadku bardziej skomplikowanych mechanik, nawet kilkuktotne przeczytanie instrukcji może nie przynieść graczowi odpowiedzi na wszystkie pytania. Zdarza się bowiem i tak, że instrukcja do świetnej gry napisana jest dość niezrozumiałym dla przeciętnego gracza językiem, co automatycznie powoduje jego niechęć. W tym momentcie pojawiają się z pomocą instrukcje video, gdzie nie tylko wyłożona na tacy zostaje cała mechanika gry, ale także możliwa jest interakcja pomiędzy widzem, a twrócą filmu. W czasach kiedy na pierwszym miejscu liczy się oszczędność czasu, szybki przegląd treści kogoś kto zna i potrafi, to najlepszy sposób na zapoznanie się z grą.

A co z twórcą? Czy jego czas i wysiłek w ogóle się nie liczą? Oczywiście, że tak nie jest, a sposobów na pokazanie wdzięczności jest wiele: od like'a, po subskrycje kanału, aż na wsparciu materialnym kończąc (taką możliwość ma choćby portal WikiVid, gdzie pod każdym filmem widoczna jest opcja „Wesprzyj” umożliwiająca userowi przesłanie dowolnej kwoty na konto PayPal właściciela kanału).

Co, jak i gdzie w instrukcji audiowizualnej?

Jeśli jesteś graczem, który chciałby przekazać swoją wiedzę odnośnie pewnych tytułów za pośrednictwem wideo, musisz pamiętać o pewnych regułach. Tworzenie dobrej instrukcji do gry wcale nie jest tak łatwe jak się wydaje, szczególnie w przypadku zagadnień technicznych, w tym mechaniki. Wiadomo, podstawy trzeba znać, ale istnieją tacy twórcy, którzy pewne aspekty gry eksplorują ze swoimi widzami na żywo – od początku do końca. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na przyciągnięcie uwagi widza – budowanie relacji i poczucia robienia czegoś wspólnie. Interakcja jest bowiem, tuż zaraz po samej treści, cechą najistotniejszą w wideo, bo buduje więź na linii twórca – odbiorca. Wiadomo przecież, że kto pyta, nie błądzi i kiedy czegoś nie zrozumieliśmy, od razu możemy skontaktować się z nadawcą filmu. Proste, prawda?


- Trzeba pamiętać o tym, że nie ma znaku równości pomiędzy tutorialem a wideo instrukcją gry. - przypomina Bartek. - W treści tutorialu znajdziemy przede wszystkim ogół, zarys gry oraz przykłady rozgrywki. Co więcej, oglądając go musimy być przygotowani na liczne spoilery fabularne! Za to tworząc instrukcję wideo musimy w bardzo prosty i merytoryczny sposób ukazać wszystko co dzieje się w grze, przedstawić jej przebieg, omówić klimat, mechanikę i wszystkie drogi do osiągnięcia obrango przez gracza celu.

Pamiętaj - dobra instrukcja wymaga też doświadczenia twórcy w zakresie innych tytułów gier, do których może odnieść się w trakcie omawiania swojego materiału. Warto jest także opisać interakcje zachodzące między graczami/postaciami oraz między graczami a fabułą. Na końcu oczywiście powinno znaleźć się podsumowanie z dodatkiem własnego komentarza.

Sposób wykonania wideo instrukcji zależy przede wszystkim od preferencji autora – jeśli czujesz się na siłach i potrafisz posługiwać się dobrze programami do edycji wideo, swój materiał możesz przedstawić w formie prezentacji bez pokazania własnej osoby. Jeśli jednak wolisz kontakt wzrokowy z kamerą i lubisz samodzielnie rozkładać oraz na bieżąco komentować to co robisz – nawet lepiej.

Najważniejsze jest przecież to, aby zainteresować innych omawianą grą. Jeśli uda nam się to zrobić, to możemy być pewni, że zyskaliśmy widza, który wróci do nas przy następnej wideo produkcji. Powodzenia!

Sway

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz